קבלני מצבות

קבלני מצבות
קבלני מצבות קבורה
העיסוק בבניית מצבות כרוך בהתמודדות יום יומית עם נושאים טעונים מבחינה רגשית. מקצועם של קבלני מצבות מציב אותם שוב ושוב פנים אל פנים עם קרובי משפחה אבלים הנדרשים בשעתם הקשה לפעול בכל זאת לעריכת כל הסידורים הנדרשים לצרכי הקבורה ומנהגי האבלות ובכללם הזמנת מצבה.

בארץ פועלים כ- 300 קבלני מצבות, במאמר זה נספר מעט על המאפיין את בעלי מקצוע אלה, כיצד הגיעו לעסוק בו, התמחויות והבדלים אחרים בין בתי העסק השונים, היכן הם ממוקמים, מה הופך קבלן מצבות למוביל בתחומו ועוד.


לאינדקס קבלני מצבות קבורה בישראל >> מצבות


כיצד מגיעים לעסוק בבניית מצבות

מבין קבלני המצבות בארץ רבים הינם דור שני ואף שלישי לבוני מצבות. נראה כי מקצוע זה הינו נצר למגוון מקצועות האומן שאותם נהוג היה ללמוד תוך שמשמשים כשוליה לבעל מקצוע וותיק ובעל ניסיון.

מקצועות אומן רבים אחרים, כגון נפחות, חייטות ועוד, כבר נעלמו או שינו את אופיים לבלי הכר, קבלני מצבות עדיין באים ממשפחות וותיקות המתפרנסות זה דורות ממלאכה זו.
קבלני מצבות אחרים הגיעו לעסוק במקצועם מרקע היותם פסלים אמנים או מתחום עבודות השיש והאבן (סיתות אבנים, בניה באבן).

היכן ממוקמים בתי העסק של קבלני מצבות

מטבע הדברים קבלני מצבות רבים ממוקמים בסמוך לבתי העלמין. כמעט לצד כל בתי העלמין הגדולים פועלים בתי עסק שכאלה, לעיתים אפילו כמה. יתרונות מיקום שכזה ברורים, עלפי רוב מדובר בעסקים הוותיקים בתחום. קבלני מצבות אחרים מיקמו את בתי המלאכה שלהם באזורי תעשיה ונדרשים לפצות על המיקום הנחות באמצעות השקעה בשיווק.

התמחויות שונות בבניית מצבות

רוב המצבות עשויות שיש, ישנן מצבות מסוגי אבן אחרים, מצבות אחרות משלבות אלמנטים של ברזל או מתכות אחרות. הבדלים נוספים הם באופן ביצוע הכיתוב, הנפוץ ביותר הוא חריטה באבן אותה ממלאים צבע אך ישנן מצבות עליהן משובצות אותיות מתכת, מצבות מפוסלות כך שהכיתוב בולט מן האבן ועוד.

קבלני מצבות שונים מתמחים בייצור מצבות מחומרים מסוימים ובשיטות מסוימות, מי שמבקש להזמין מצבה בעלת ייחוד רצוי שיפנה אל קבלן מצבות המומחה בייצור מצבות בעלות מאפיינים דומים.

בחירת קבלן מצבות

דווקא בתקופת האבל נדרשים קרוביהם של נפטרים לבחור בעל מקצוע ממנו יזמינו את המצבה. מי שפונה אל קבלני מצבות גדולים וותיקים יכול להיות בטוח שייצרו עבורו את המצבה שיזמין בזמן ובאיכות טובה.

מי ששוקלים לפנות לקבלני מצבות מוכרים פחות, למשל מסיבות של עיצוב מיוחד הדורש מיומנויות לא שגרתיות, טוב יעשה אם ידרוש לראות דוגמאות מעבודות קודמות (לפחות בתמונות), ישתדל לדבר עם לקוחות לשעבר, לקבל המלצות ואפילו לבקר בבית המלאכה עצמו.

יש לזכור כי מצבה נדרשת לעמידות גבוהה, היא חשופה למזג האוויר ועליה לשמור על מראה מכובד לאורך שנים. לפיכך מומלץ לנהוג בזהירות יתרה ולא להתפתות להצעות זולות אשר במשך הזמן יסתבר כי איכות המצבה שקיבלנו תמורתן אינה מספקת.

בבחירת קבלן מצבות חשוב מאד לא להתפשר על האיכות אך כדאי לערוך סקר שוק גם כדי להכיר את טווח המחירים וכך לזכות בסופו של דבר בעסקה הוגנת ומשתלמת.

המחירים תלויים בסוג האבן ממנה נבנית המצבה, גודלה, אופן ביצוע הכיתוב, כמה כיתוב יהיה על המצבה ועוד. יש קבלני מצבות המציעים מצבות סטנדרטיות החל מ- 2,500 ש"ח, מחיר מצבה גדולה ומעוצבת יכול להגיע ל- 10,000 ש"ח ויותר.


לאינדקס קבלני מצבות קבורה בישראל >> מצבות