נר נשמה

נר נשמה כסמל זיכרון

נר נשמה תמונה
נר נשמה להנצחת הנפטר
נר נשמה הוא דרך נפוצה להזכיר את המת. הוא מודלק בדרך כלל ביום השנה למותו, וגם במועדים מיוחדים כמו ימי זיכרון לאומיים ומועדים דתיים כמו יום כיפור. נהוג להדליק נר נשמה (או נר זיכרון בשמו האחר) כשפוקדים את הקבר במהלך האזכרה השנתית וכמו כן גם בבית האבלים.

נר הנשמה הסטנדרטי עשוי משעווה ובוער כמעט כיממה. היום מוצעים בשוק גם נר נשמה חשמלי ונר נשמה סולארי שאינם מתכלים ואמורים לשמש שנים ארוכות ללא הפסקה.

לפי ההלכה, אין כל מניעה להשתמש בכל מתקן המפיץ אור בתור נר נשמה, ואין חובה להשתמש בנר נשמה העשוי חלב.

מקור מנהג הדלקת נר נשמה אינו ברור לחלוטין, והוא אינו נחשב כחובה דתית. הוא מקושר לרוב לפסוק "נר ה' נשמת אדם", והוא אכן מסמל בדיוק זאת: הדלקת להבה, אמיתי או מלאכותית, שמייצגת את נשמתו של המת ובאה לעודד את עילוי נשמתו לגן עדן.

למרות שהוא אינו ציווי דתי, הסמליות הפשוטה והקלות שבו אפשר לקיימו הופכות את המנהג לנפוץ ביותר בכל שכבות האוכלוסייה, בקרב דתיים וחילונים כאחד.

בכלל, ביהדות ישנה סמליות רבה ללהבת הנר, ומנהג הדלקת נרות שזור בחייו של כל יהודי לכל אורך השנה: בכל יום שישי ובחנוכה. הדלקת נר נשמה גם היא מהווה טקס קבוע המונה את יום השנה למות הנפטר ופועל כדרך להנצחתו.


נר נשמה לתמיד

כאמור לעיל, מלבד נרות הנשמה הרגילים, ישנן היום חברות המשווקות נרות נשמה מלאכותיים:

נר נשמה חשמלי - הוא נר זיכרון מעוצב מפיץ אור המתחבר לכל נקודת חשמל ובעצם פועל ללא הפסקה עד שינותק ממנה. אפשר למקם אותו בחללים פרטיים או חללים ציבוריים סגורים או פתוחים, והאור הרב שהוא מפיץ נראה למרחק ומותיר רושם.

נר נשמה סולארי - הוא נר זיכרון מעוצב המפיץ אור בעזרת אור השמש בלבד. הוא יכול להיות מותקן הן בחלל הבית (רצוי במקום מואר כמובן) הן על המצבה עצמה. הוא זקוק למעט מאוד אור שמש, גם בימי סגריר, כדי לדלוק במשך ימים ולילות אורכים ללא הפסקה. יתרונו הוא כמובן בצריכת האנרגיה המועטה שלו.


הן נר נשמה חשמלי והן נר נשמה סולארי הם בתי נר העשויים מחומרים עמידים ובלתי מתכלים, ומפיצים אור רב יותר הנראה למרחק יותר מכל נר נשמה העשוי שעווה. הם אידיאליים למי שרוצה להרכיבם בחלל פתוח (בבית או בבית הקברות) כיוון שהם מיועדים ומוגנים מחום, מרוחות ומגשמים.

בנוסף להם מוצע לציבור גם נר תמיד - לוח זיכרון מאיר המיועד להיות מותקן בבית הכנסת ועליו חקוק שמו של הנפטר.

לא משנה באיזו נר נשמה תעדיפו להשתמש, כל אחד מהם הוא עוד דרך להנציח את המת ולהתייחד עם זכרו.