חידוש מצבות

חידוש מצבות - שימור זיכרון של עולם ומלואו


מצבה מוזנחת היא מראה עצוב. אלא שלעתים קרובות, במקרה שאכן נשארו קרובים הפוקדים את הקבר, לא מדובר בהזנחה מכוונת. שגרת החיים הלחוצה, חוסר ידע מקצועי ושיקול כלכלי מונעים מהמשפחה לתחזק ולשמר את הקבר באופן קבוע, ובחלוף השנים חזותה של המצבה הולכת ומידרדרת. לכן מומלץ מאוד לדאוג לניקיון ושימור המצבה באופן קבוע, ולשם כך אפשר גם לשכור את שירותיה של חברה המתמחה בכך, שתדאג לעניין לאורך כל השנה.


בעיות נפוצות שמצריכות חידוש מצבות


ראשית, עמידותה של מצבה לאורך שנים תלויה בבונה במצבות שהקים אותה. עבודה מקצועית הכוללת הנחת יסודות נכונה, שימוש בחומרי גלם איכותיים והקפדה על גימור איכותי יצמצמו מאוד נזקים עתידיים בדמות סדקים או שברים. לכן יש לקוות כי מעבר לשיקול הכלכלי בחרה המשפחה בבעל מקצוע אמין ומקצועי למשימה. מעבר לכך, יש לזכור כי המצבה עומדת חשופה 24 שעות ביממה בכל מזג אוויר: רוח, שמש קופחת, גשם וברד ישפיעו על מראה המצבה לאורך זמן. לאלה יש להוסיף לצערנו גם מקרים של ונדליזם (למשל גניבת מתקן הברזל המיועד לנר הנשמה) ואף תאונות כתוצאה ממפגש ביש מזל בין המצבה למכונית.

הפגמים שיוכלו להתפתח במצבה הן דהייה של האבן ושל הכיתובים, נפילת כיתובים וקישוטים בולטים, כתמים קבועים, עובש ובמקרים חמורים במיוחד גם סדקים ושברים באבן עצמה או בבסיס המצבה.
אם מצבות אינן מופלות עם היווצרות הפגמים הראשונים יצריך הדבר חידוש מצבות מקצועי ומקיף יותר.


איך מחדשים מצבות?


אם בני המשפחה רוצים לחדש את המצבה במו ידיהם כדאי שיתייעצו עם בעלי מקצוע לגבי החומרים המתאימים. עם זאת, ברוב המקרים כאשר מדובר בצורך בשיפוץ רציני כדאי לשכור אנשים מקצועיים לכך, מאחת החברות המציעות את שירותיהן בתחום חידוש מצבות.

מדובר במחיר התחלתי הנע בסביבות 600 ש"ח, ומאמיר ככל שהעבודה הנדרשת מורכבת יותר.

חידוש מצבות כולל את העבודות הבאות:
• ניקיון יסודי של המצבה כולל ליטוש האבן, הבהרתה באמצעות חומרים מיוחדים ומריחת וקס אם צריך.
• ניקיון חלקת הקבר עצמה מסביב למצבה, כולל עישוב צמחי הבר, סילוק מפגעים ואשפה, יישור הקרקע שתילת צמחים לפי בקשת המשפחה.
• אטימת סדקים ותיקון שברים.
• גימור: חידוש צבע האותיות, הדבקת אותיות חדשות שנפחו או קישוטים שנשברו/נפלו.

כאמור, השימוש בחומרים כימיים מיוחדים והידע המקצועי הנדרש לאטימת סדקים ותיקון שברים מצריך ידע מקצועי, וכדאי להקפיד על כך, שאם לא יכולה המצבה להינזק עוד יותר.

כמו כן כמעט כל חברה שמציעה חידוש מצבות תוכל להציע לכם שירותי תחזוק ושימור לכל אורך ימות השנה. לרוב מדובר בעלות חודשית המתאימה לכל כיס.

מצבה נקייה ואסתטית וחלקת קבר מטופחת נותנות כבוד למתים ולחיים, ועוזרות ולו במקצת לשמר זיכרון של עולם ומלואו שאבד בדרך המכובדת ביותר.