מחירי מצבות


מצבות - כמה זה עולה לנו?

עם הקימה מהשבעה מזמינה המשפחה מצבה, שאותה תפקוד בעלייה לקבר ביום ה-30 לאחר הפטירה (מה שנקרא טקס גילוי מצבה).

מגוון ומבחר המצבות (מבחינת סוג אבן, צורה, גודל, סוג כיתוב ועוד) הוא גדול מאוד, וכך גם מבחר בוני המצבות והאומנים המתמחים בעיצוב מצבות, מהפשוטה והצנועה ביותר ועד ליצירת פסל אמנותי של ממש.

מחירי מצבות משתנים בהתאם לסוג המצבה המוזמנת כמובן, ויכולים לנוע מכ-3,800 ₪ למצבה פשוטה ועד לעשרות אלפי ₪ למצבה מעוצבת. גם אם החלטתם כבר על המצבה שתרצו להזמין מבין כל המצבות מחיר העבודה יהיה שונה בין בעל מקצוע זה לאחר.

מידת ההשקעה הכלכלית במצבה תלויה אך ורק בהשקפתה וביכולתה של המשפחה ואינה מלמדת על דבר מעבר לכך. אם נתקלתם בבונה מצבות שרומז כי השקעה כלכלית גבוהה היא אבן בוחן לכבוד שאתם חולקים לנפטר עצתנו לכם היא לעבור לבעל מקצוע אחר.

בעזרתו של בונה המצבות או ביניכם לבין עצמכם תצטרכו להחליט על הדברים הבאים:
• איזה סוג אבן ייבחר למצבה?
• האם תרצו באותיות חקוקות, מודבקות או מובלטות?
• כמה אותיות יהיו על המצבה?
• האם תרצו להוסיף קישוט כלשהו (כמו כד לפרחים או תבליט של ספר לדוגמה)?
• האם המצבה תעוצב בצורה מיוחדת?

כל אלה ועוד ישפיעו כמובן על המחיר הסופי.


האם השיקול הכלכלי הוא החשוב ביותר?

כמובן שהיכולת הכלכלית תקבע בסופו של דבר את סוג המצבה שתיבחר. לסוגים שונים של מצבות מחירים שונים, כפי שאמרנו, וכדאי לעשות סקר שוק בקרב בוני מצבות. אבל כשעוסקים במצבות מחירים זולים הם לא העיקר, אלא קודם כל בעל מקצוע אמין ובעל ניסיון. זה שיציע מחירי מצבות זולים במיוחד עלול להתגלות כבונה מצבות רשלני ונמהר, שיבצע עבודה חובבנית בבחירת חומרי הגלם, בהנחת היסודות וגם בגימור הסופי. דבר זה עלול להתבטא בעתיד בבלייה של המצבה ובהתפתחות פגמים כמו סדקים, כתמים, נפילת אותיות ואף שברים.

אם תקפידו על בחירת בונה מצבות מקצועי, שיש לו בית מלאכה שבו יוכל להראות לכם תיק עבודות ודוגמאות, עדיין תוכלו למצוא כאלה המציעים עבור המצבות מחירים סבירים בהחלט שתוכלו לעמוד בהם.


לאחר הקמת המצבה

כדאי להשקיע סכום סמלי בכל חודש לחברה שתדאג לנקות את המצבה ולטפח את חלקת הקבר באופן שוטף. הדבר יימנע הוצאות עתידיות על שיפוץ ושיקום מצבה מוזנחת, מלוכלכת וסדוקה וישמור על חלקת הקבר באופן מכובד ונעים לעין.