בית קברות אזרחי

בית קברות אזרחי
טקס קבורה בבית קברות אזרחי
החברה הישראלית מאופיינת, בין היתר, בבעיות הנובעות מאי הפרדה בין דת ומדינה. עובדה זו מקשה בעיקר על החיים החילוניים בארץ.

אחד מן התחומים בהם נדרש המחוקק הישראלי לתת מענה לקשיים כאלה היה תחום הקבורה ובתי העלמין.

כיום פועלים בישראל כשלושים אתרים המוגדרים "בית קברות אזרחי".

במשך שנים רבות הייתה הסמכות הבלעדית לעריכת טקסי קבורה ליהודים נתונה בידי החברה קדישא. חברי כנסת, גופים וארגונים שונים ניהלו מאבק עיקש עד כי בשנת 1996 נכנס לתוקפו חוק הזכות לקבורה חילונית חלופית. החוק מחייב קיומם של 21 אתרים לפחות ברחבי הארץ בהם ניתן יהיה לערוך טקסי קבורה אזרחיים, דהיינו טקסים שמתכונת עריכתם אינה מוכתבת על ידי מסורת דתית.


למי מיועד בית קברות אזרחי

תושבים רבים בארץ מגדירים עצמם חילוניים . מי שמנהלים אורח חיים חילוני אינם חשים בנוח כאשר הם נאלצים לערוך טקסים במתכונת מסורתית דתית. טקס הקבורה הדתי אינו מאפשר להפכו אישי וייחודי כפי שמשפחות רבות היו מעוניינות לעשות. בית קברות אזרחי מיועד למי שמעוניין לבחור בעצמו כיצד ינוהל טקס הקבורה.

מסיבות שונות הפכו בתי העלמין הממלכתיים עם השנים למינימליסטיים, נטולי צמחייה כמעט לחלוטין, מתוחזקים ברמה נמוכה ופרושים כך שההתמצאות בין חלקות הקבר בהם קשה. בית קברות אזרחי הינו שונה בתכלית. האתר עליו מוקם בית קברות אזרחי נבחר בקפידה כך שישרת נאמנה את ייעודו. מובטח כי המקום יהיה תמיד שקט, מוצל ועשיר בצמחייה, נוח, מעוצב ומרווח. כמובן שהמתקנים בו, בכללם חלקות הקבר עצמן, זוכים לתחזוקה ברמה גבוהה. בית קברות אזרחי מיועד למי שמבקש חלקת קבר במקום שכזה.

כללי הדת היהודית אינם מאפשרים קבורה בתוך שטח הנחשב בית עלמין יהודי למי שאינו מוגדר, לפי הכללים הדתיים, ככזה. עובדה זו יצרה מצבים אבסורדיים, למשל כאשר לא ניתן היה לקבור באופן מכובד חייל שנהרג בעת שרתו את המדינה או כאשר לא ניתן היה לקבור בני זוג זה לצד זה ועוד. בית קברות אזרחי מהווה פתרון לנתקלים בקשיים כאלה וכן הינו קוסם למי שאינם מעוניינים למצוא מנוחת עולמים בבית עלמין הנגוע באפליה הדתית הנ"ל.


השירותים שמספק בית קברות אזרחי

בבית קברות אזרחי ניתן לערוך טקסי קבורה ייחודיים ואישיים המשלבים תכנים בהתאם לרצון המשפחה. לעיתים מותירים אחריהם הנפטרים הנחיות באשר לאופן ניהול הטקס.

בית קברות אזרחי מעוצב, בנוי ומתוחזק ברמה גבוהה. חלקות הקבר מטופחות, המרווחים ביניהם גדולים והאווירה במקום תמיד שקטה ומכובדת.

בבית קברות אזרחי ניתן למצוא את כל השירותים הנדרשים על מנת לערוך טקסי קבורה ואזכרות בכל מתכונת, כולל לפי כל כללי המסורת, וכן על מנת שביקור בחלקות הקבר וההתייחדות עם זיכרון הנפטרים יוכלו להיעשות במרב הנוחות האפשרית.

מחירי קבורה אזרחים הינם גבוהים בדרך כלל מעלות קבורה בבית עלמין ממלכתי אך אינם חורגים מתחום הסביר. עלות חלקת הקבר תלויה בבית העלמין שנבחר ובמיקום החלקה, עלות הטקס משתנה בהתאם למה שבוחרים לכלול בו. על מנת לספק סדרי גודל נראה שמדובר בהוצאה בטווח של בין 8,000 שקלים ועד ל 20,000 ויותר.

הנכם מוזמנים לפנות אלינו באמצעות דף צור קשר באתר זה. נשמח לעמוד לרשותכם, לענות על שאלות ולספק כל מידע נוסף על בתי קברות אזרחיים בארץ.