בתי עלמין בישראל

בעולם וגם בישראל אין סוג אחד של בתי עלמין וכל אדם רשאי להיקבר בהתאם לאמונתו ובחירתו. בישראל יש כ- 640 בתי עלמין המתחלקים לבתי עלמין ממלכתיים, יהודיים דתיים, אזרחיים או פרטיים הממוקמים בערים מרכזיות ובמושבים וקיבוצים. בישראל יש מספר בתי עלמין מרכזיים כמו הר המנוחות בכניסה לירושלים, בית עלמין ירקון או בית העלמין בקרית שאול.

רוב בתי הקברות בישראל הם בתי עלמין דתיים. בית עלמין דתי הוא בית עלמין אשר פועל על פי חוקי ההלכה ונערכים בו טקסי קבורה על פי המסורת היהודית. בתי קברות דתיים מופעלים על ידי חברה קדישא, מועצות דתיות וגם בקיבוצים ומושבים יכולים לפעול בתי עלמין דתיים. בתי עלמין דתיים כפופים לפיקוח של משרד הדתות והקבורה בהם היא ללא תשלום, אלא במקרים בהם חברה קדישא גובה כסף עבור חלקת קבר שנקנית מבעוד מועד.

לאילו שאינם מעוניינים בבתי עלמין דתיים עומדים בתי עלמין חילוניים או בתי עלמין אזרחיים. למרות שמם בבתי עלמין חילוניים אזרחיים אפשר לערוך גם טקסי קבורה דתיים, אך הם נועדו לאפשר לכל אדם להיקבר על פי השקפתו ורצונותיו האישיים.
כיום ישנם בתי עלמין אזרחיים ממלכתיים ובתי עלמין פרטיים. בתי עלמין אזרחיים ממלכתיים מאפשרים קבורה אזרחית ללא תשלום, במימון המדינה בעוד שבבתי עלמין אזרחיים פרטיים כל הוצאות הקבורה, כולל קניית חלקת הקבר הן של המשפחה.

בתי העלמין האזרחיים הפרטיים לרוב ממוקמים בקיבוצים או מושבים בהם קבורים חברי הקיבוץ או המושב וכל אדם פרטי המעוניין להיקבר בבית העלמין מחויב בתשלום. בדרך כלל מדובר בבתי עלמין קטנים יותר וגם ירוקים יותר בשונה מבתי העלמין הממלכתיים הגדולים הנמצאים בערים הגדולות. מכיוון שבדרך כלל מדובר בבתי עלמין מטופחים יותר הקבורה בהם גם יקרה יחסית ומתחילה מכ- 8,000 שקלים ויכולה להגיע עד 25,000 שקלים. בנוסף לתשלום הראשוני, בתי הקברות הפרטיים בדרך כלל גם גובים תשלום חודשי שנועד לתחזוקה השוטפת של בית העלמין וטיפוח חלקת הקבר.

במרבית בתי העלמין האזרחיים פרטיים לא קיימים חוקים בכל הנוגע לגדול המצבה, צורתה, ניסוח הכתב על המצבה וכדומה וכל משפחה רשאית לבחור את מראה חלקת הקבר לפי ראות עיניה. כמו כן, טקסי הקבורה המתקיימים בבתי עלמין פרטיים אינם כפופים לכללים כלשהם והמשפחה רשאית לנהל את הטקס בעצמה ולכלול בתוכו תכנים אישיים, מוסיקה וכדומה.

סוג נוסף של בתי עלמין בישראל הם בתי עלמין צבאיים המיועדים לחללי צה"ל וחללי מערכות ישראל. בבתי עלמין צבאיים עורכים טקסי קבורה יהודיים בלבד והם מנוהלים ונשמרים על ידי משרד הביטחון. ברוב המקרים בתי עלמין צבאיים ימוקמו בסמוך לבתי עלמין ממלכתיים גדולים או שיוקצה להם שטח בתוך בית העלמין הממלכתי.

בין אם בוחרים בבית עלמין ממלכתי, אזרחי ממלכתי או אזרחי פרטי, ניתן לומר שכיום יש יותר מאפשרות אחת לקבור את הקרובים לנו וכך כל אדם ומשפחה יכולים לבחור בדרך בה הם רוצים לקבור את קרוביהם שתהיה הדרך ההולמת ביותר את דרך חייהם.