חברה קדישא

חברה קדישא שפירושה חבורה העוסקת בקדוש או חבר קדוש, היא חברה שאחראית על צרכי המת.

בארץ יש לא מעט חברות קדישא, חלקן חברות עצמאיות ואחרות פועלות כחלק מהמועצה הדתית. בכל עיר בישראל יש חברה קדישא ויש ערים שפועלות בהן כמה חברות קדישא, כך שהתושבים יכולים לבחור חברה קדישא בהתאם לעדתם.


תפקידה של חברה קדישא

כל אדם הנפטר בישראל או אזרח ישראלי שנפטר בחו"ל זכאי לדמי קבורה מהביטוח הלאומי המועברים ישירות לחברה קדישא. חברה קדישא מצידה מחויבת לספק מספר שירותים ללא תשלום. ראשית חייבת החברה לספק מקום קבורה וחלקת קבר. שנית החברה חייבת לטפל בנפטר בכל הנוגע לטהרת המת ועטיפה בתכריכים. בנוסף חייבת החברה קדישא לספק שירותי לוויה במידה והמשפחה מעוניינת בכך, הכוללים חזן וצוות קבורה של שני אנשים אשר יבצעו את מלאכת הקבורה עצמה.

לבסוף התפקיד המאוד חשוב של החברה הוא העברת הנפטר אל מקום הקבורה. החברה מעבירה אנשים שנפטרו בתוך הרשות המקומית בה היא פועלת ממקום פטירתם ואל מקום הקבורה ובנוסף, היא מעבירה נפטרים מבית החולים למקום הקבורה, כל עוד בית החולים משרת את התושבים שברשות המקומית בה היא פועלת.


שירותי חברה קדישא

ישנם שירותים שבגינם רשאית החברה קדישא לגבות תשלום. למשל במקרים בהם עליה להעביר את הנפטר לבית קברות סגור או לחלקת קבר מיוחדת. כמו כן, מותר לגבות תשלום במידה והעברת הנפטר התבצעה יום לפני הלוויה מחוץ לשעות הפעילות הקבועות. גם אם התבקשה החברה להעביר את הנפטר ממקום הנמצא מחוץ לרשות המקומית, משדה התעופה, או שהתבקשה לבצע מסלול מיוחד למקום הקבורה, זכותה לגבות תשלום.

במידה והחברה נדרשה לשמור את הנפטר בקירור מעבר לזמן הקבוע, או אם המשפחה ביקשה תכריכים מיוחדים יכולה החברה קדישא לגבות תשלום. אנשים שבעודם בחיים מעוניינים לשמור לעצמם מקום קבורה, יכולים לשלם לחברה קדישא וזו מצידה יכולה על פי חוק לגבות עד כ- 12,000 שקלים.


כמה חברות קדישא קיימות בישראל

בכל עיר מרכזית פועלת חברה קדישא כאשר בתל אביב יפו חברה קדישא אף מפעילה אתר אינטרנט בו ניתן לבדוק היכן קבורים אנשים מסוימים. החברה קדישא בתל אביב מטפלת בכ- 8,000 נפטרים בכל שנה ואחראית על רווחת התושבים המגיעים לבקר בבתי העלמין ואף מפעילה מוקד טלפוני זמין משך 24 שעות ביממה.

בעיר חיפה פועלות מספר חברות קדישא, אחת לכורדים, אחת לאשכנזים, אחת לספרדים ואחת חברה קדישא כללית אשר כל אחת מהן מפעילה מספר בתי עלמין. בעיר הרצליה פועלת חברה קדישא אחת אשר מטפלת בקבורתם של כ- 600 נפטרים מדי שנה. גם בעיר ראשון לציון פועלת חברה קדישא אחת, אשר פועלת בשני בתי עלמין בעיר ואחראית על קבורה של כ- 6,000 נפטרים מדי שנה. בעיר נתניה פועלת חברה קדישא אחת עצמאית המפעילה שני בתי עלמין בעיר ובעיר רחובות פועלות שלוש חברות קדישא.

לפני שפונים לחברה על מנת לקבוע סידורי קבורה חשוב לבדוק אילו חברות קדישא פועלות באזורכם ולהחליט האם תזדקקו לשירותים בתשלום.