מצבות קבורה

כולנו היינו מעדיפים להימנע מהמשימה המאוד לא משמחת של בחירת מצבת קבורה לאדם קרוב ובכלל כל עיסוק הנוגע לקבורת אדם יקר לנו. למרבה הצער החיים מכריחים אותנו להתמודד עם מוות ואבל אשר כוללים בניהם גם קבורה הולמת בבית עלמין ומצבה טובה היא חלק בלתי נפרד מכך.

לאינדקס קבלני מצבות קבורה בישראל >> מצבות


מתי מקימים את המצבה?

על פי מרבית עדות ישראל את המצבה מניחים על הקבר כשלושים יום לאחר הקבורה. בעדות מסוימות, מתקינים את המצבה כשמונה ימים לאחר הקבורה, כלומר בסוף השבעה ובאחרות גם שנה לאחר הקבורה.


סוגי מצבות קבורה

כיום אפשר לבחור לא מעט סוגי מצבות קבורה, הכול בהתאם לתקציב המשפחה וכמובן לבית העלמין בו נקבר המת, שכן בבתי עלמין רבים ישנו הכרח להתקין מצבות זהות ולכן אין למשפחה אפשרויות בחירה.

בישראל נפוצים שלושה סוגים עיקריים של מצבות קבורה שהם בעצם שלושה סוגי אבן: מצבות מאבן חברון, מצבות מאבן גרניט ומצבות שיש.
גם בכל הנוגע לכיתוב על מצבות קבורה, הכול תלוי בתקציב ובחוקי בית הקברות בו נקבר המת.


נוסח כיתוב על מצבות

בתי עלמין רבים מחייבים נוסח אחיד בעוד שבבתי קברות אחרים, לרוב פרטיים, למשפחה יש את החופש לבחור את הניסוח בו היא מעוניינת. הסוג הסטנדרטי ביותר של כיתוב הוא חריטה וצביעה בשחור. במידה ומעוניינים בכתב אחר ישנן אפשרויות יקרות יותר כמו הדבקת אותיות בולטות ממתכת או השפרצת חול, מילוי עופרת ועוד.

רוב הכיתובים מצריכים טיפול מסוים לאחר כמה שנים. בכיתוב הסטנדרטי הצבע השחור דוהה ולאחר מספר שנים אפשר לצבוע מחדש ובמקרה של אותיות מתכת הן עלולות ליפול ובמקרים רבים להיגנב, מה שמצריך חידוש וקנייה של אותיות חדשות.


מחירי מצבות קבורה

מחיר מצבות משתנה בהתאם לסוג האבן, סוג הכיתוב ועיצוב המצבה. מצבה מאבן סטנדרטית בגודל מלבני רגיל, ללא תוספות מיוחדות יכולה לעלות כ- 2,000 שקלים. כל תוספת של אבן יקרה יותר, חריגה מגודל המלבן הסטנדרטי ועוד, משמעותה עלייה במחיר, כאשר מחיר של מצבה מעוצבת מאבן יקרה יכול להגיע גם ל- 15,000 שקלים.

ברוב המקרים ההנחה היחידה אותה אפשר לקבל על מצבות היא במידה ומזמינים מצבה כפולה, שכן ברוב המקומות אפשר לקבל בין 10 ל- 20 אחוזי הנחה.


גינות בחלקות קברים

לאילו המעוניינת ליצור חלקת קבר הכוללת בתוכה גינה, בין אם מסביב למצבה ובין אם קיבוע עציצים במקומות ייעודים בתוך המצבה, עומדות מצבות המותאמות ליצירת גינה סביב חלקת הקבר, אך גם הן בדרך כלל יקרות יותר מהמצבה הרגילה ולא בכל בתי העלמין מתאפשר ליצור גינה מטופחת של ממש.


ניקוי ושימור מצבות

מרגע שנבחרה מצבה מתאימה ולאחר כשלושים יום מהקבורה, המצבה עומדת על חלקת הקבר בבית העלמין, יש עדיין עבודה שצריך לעשות על מנת לשמור על ניקיון ושלמות המצבה.
למרבה הצער, לא לכולנו יש את הזמן הדרוש לביקורים תכופים בחלקת הקבר ולשמירה על ניקיון המצבה. לשם כך ישנן מספר חברות המציעות שירותים הכוללים ניקיון של חלקת הקבר מדי זמן קבוע וגם שיפוץ ותיקון מצבות קבורה שהוזנחו, על מנת להחזיר את הכבוד הראוי לאדם היקר לנו.


לאינדקס קבלני מצבות קבורה בישראל >> מצבות