קבורה

קבורהכאשר אדם קרוב אלינו נפטר, הדבר האחרון שאנחנו רוצים לחשוב עליו זה סידורים, אבל למרבה הצער על מנת לארגן טקס לוויה ולהביא את המת למנוחות, יש לערוך מספר סידורי קבורה ולבחור את סוג הקבורה.

ריכזנו עבורכם מידע מקיף בנושא קבורה בישראל.


סוגי קבורה בישראל

כל אדם ומשפחה רשאים להחליט האם הם מעוניינים בקבורה יהודית מסורתית, קבורה אזרחית או קבורה חילונית, כאשר גם בקבורה היהודית יש כמה סוגי קבורה שהם קבורת מכפלה, קבורת סנהדרין וקבורה רמה.

קבורת מכפלה - היא קבורה של שני בני זוג באותה חלקת קבר, כאשר בן זוג אחד קבור מעל השני.

קבורת סנהדרין - היא קבורה בתוך צלע ההר בתוך כוכים וקבורת רמה היא במשטחים מדורגים.


קבורה אזרחית (חילונית)

האלטרנטיבה לקבורה יהודית מסורתית היא קבורה אזרחית (נקראת גם קבורה חילונית).

משנת 1996 קיים בישראל חוק המאפשר לכל אזרח לבחור האם הוא מעוניין בקבורה יהודית על ידי חברה קדישא, או בטקס קבורה חילוני על ידי חברת קבורה פרטית.

קבורה חילונית נערכת בבתי קברות חילוניים אזרחיים בדרך כלל במושבים או קיבוצים ובהם משפחת הנפטרת רשאית לבחור את טקס הקבורה ואת חלקת הקבר.


קבורה בארון

על פי המסורת היהודית לא נוהגים לקבור את המת בתוך ארון קבורה אלא בתכריכים על מנת שהמת ייטמן בקרקע כראוי. למרות זאת ובניגוד למה שאולי חושבים, אין חוק האוסר על קבורה בתוך ארון, אך למרות זאת חברה קדישא לא קוברת מתים בארונות בבתי הקברות שהיא מנהלת. על מנת לענות לחוקי ההלכה ול- "מעפר באת ולעפר תשוב" ארון הקבורה חייב להיות עשוי עץ פשוט עם חורים בתחתית על מנת שלמת יהיה מגע עם האדמה.

בבתי קברות צבאיים כולם נקברים בתוך ארון קבורה אשר עטוף בדגל ישראל, על מנת ליצור שוויון בין כולם. ארון קבורה סטנדרטי מעץ פשוט עולה כ- 500 שקלים, אך משפחות אשר קוברות את יקיריהן בבית עלמין פרטי ומעוניינות בארון קבורה מעץ איכותי יותר ישלמו עד ל- 3,000 שקלים.


סידורי קבורה

לאחר שאדם נפטר ועד שמתקיים טקס הלוויה יש מספר שירותי קבורה שצריך לבצע. הדבר הראשון שצריך לעשות לאחר המוות, הוא להזמין אמבולנס עם רופא שיתעד את המוות וימלא תעודת פטירה. לאחר מכן צריך להוציא אישורי קבורה ממשרד הבריאות ואז לפנות לחברה קדישא או לחברת קבורה פרטית על מנת לתאם את מועד וסידורי הלוויה.


דמי קבורה - המוסד לביטוח לאומי

חשוב לדעת כי כל אדם שנפטר בישראל וכל אזרח ישראל שנפטר בחו"ל זכאי לדמי קבורה מהביטוח הלאומי. דמי קבורה משולמים ישירות לחברה קדישא או לגוף קבורה אחר שהוכר על ידי הביטוח הלאומי, על מנת לכסות את הוצאות הקבורה לנפטר.


השירותים שחברה קדישא חייבת לספק ללא תשלום

חברה קדישא מחויבת להביא את הנפטר לקבורה בחינם ללא גביית תשלום מהמשפחה. החברה רשאית לגבות תשלום בעבור שירותים מסוימים כמו העברת הנפטר לבית קברות סגור או חלקות מיוחדות, או בעבור העברת הנפטר שלא בשעות העבודה, במסלול מיוחד וכדומה.

חשוב לציין שהחברה קדישא או המוסד לביטוח לאומי אינם אחראיים על מימון והקמת מצבות קבורה וגם לניקוי ושימור המצבות לאחר הקמתן. חובה זו מוטלת על משפחות הנפטרים.


את כל שירותי הקבורה חשוב לברר מהר, על מנת שתוכלו לדעת מה עליכם לבצע על פי חוק ובאילו שירותים ניתנת לכם אפשרות בחירה.