קבורה אזרחית

עד לשנת 1996 הייתה החברה קדישא האמונה הבלעדית על קבורה של בני הדת היהודית בישראל. מצב זה הפך בעייתי יותר ויותר עם חלוף הזמן. קבורה באופן שונה מן הדתי המסורתי מכונה בשמות "קבורה אזרחית", "קבורה חילונית" או "קבורה אלטרנטיבית". רבים אשר היו מעוניינים בטקסי קבורה אזרחית מצאו כי כמעט בלתי אפשרי היה לממש זאת.

מאבק עיקש ניטש במשך שנים למען יתאפשרו הסדרי קבורה חלופיים. את המאבק הובילו פוליטיקאים, עמותות וארגונים (אפילו כאלה אשר הוקמו במיוחד למטרה זו) עד אשר, בשנת 1996, נכנס לתוקפו חוק הזכות לקבורה אזרחית חלופית ומאז הפכו סידורי קבורה כאלה לזמינים הרבה יותר.


הסיבות שהובילו לעיגון הזכות לסידורי קבורה אזרחית

הקושי שהיה מנת חלקם של רבים בטרם נחקק חוק הזכות לקבורה אזרחית חלופית נבע משלוש סיבות עיקריות.

• הראשונה שבהם היא העובדה שרבים מן היהודים בישראל הם בעלי השקפת עולם חילונית ואינם חשים בנוח עם ניהול טקס קבורה דווקא לפי כללי המסורת. מטבע הדברים הטקס הדתי אינו מותיר מקום להפיכתו לייחודי או אישי יותר, אלמנטים שמשפחות רבות חשות שהיו מעוניינות בהם בעת הפרידה האחרונה מיקיריהם.

• בעיה נוספת היא כי בתי העלמין היהודים הממלכתיים, המנוהלים על ידי החברה קדישא, הפכו עם השנים לצפופים ומינימליסטיים. בתי עלמין כאלה המשרתים גושים אורבאניים חולשים כיום על שטחים נרחבים וכך הפכה ההתמצאות בין מספר כה רב של חלקות קבר באמצעות שבילים מסועפים קשה ומפרכת.

• הבעיה השלישית נבעה מן הכללים הנוקשים של הממסד הדתי לגבי מי שאינם ראויים להיקבר בין קברי יהודים בתוך שטח בית העלמין. כך נתעוררו מקרים מבישים למשל של חיילים שאיבדו את חייהם בעת ששירתו את המדינה אך לא נתאפשר להעניק להם קבורה מכובדת בחלקה הצבאית.


המצב כיום

בחוק הזכות לקבורה אזרחית חלופית נקבע כי יש להקצות חלקות קבר לצרכי קבורה אזרחית ב- 21 אתרים לפחות ברחבי הארץ.

כיום פועלים בארץ מספר בתי עלמין פרטיים. בתי עלמין אלה הוקמו בעיקר בקיבוצים, כגון קיבוץ עינת, גבעת חיים מאוחד, משמר השלושה, כפר מסריק ועוד, אך גם במושבים ואף בערים דוגמת כפר סבא ובאר שבע. בנוסף הוקצו חלקות לצרכי קבורה אזרחית בתוך שטחיהם של מספר בתי עלמין רגילים.

בתי העלמין הפרטיים מנוהלים על ידי תאגידי קבורה אלטרנטיבית מורשים. לאור הביקוש קמו בארץ מספר חברות המציעות שירותי קבורה אלטרנטיבית. ניתן להסתייע בחברות אלה בתכנון וביצוע טקסי קבורה בכל מתכונת שבוחרים בני המשפחה. לעיתים קרובות מנוהלים הטקסים בהתאם להנחיות שהותירו אחריהם הנפטרים.

לרשימת בתי עלמין פרטיים בישראל >>


יתרונות וחסרונות של קבורה אזרחית

מלבד האפשרות לנהל טקס קבורה במתכונת העונה טוב יותר על הציפיות יתרון גדול נוסף של קבורה אזרחית הוא בתי הקברות האלטרנטיביים עצמם. בתי קברות אלה ממוקמים במקומות נעימים, מתוכננים לפרטים ומעוצבים בתשומת לב. בנוסף רמת התחזוקה והשירותים הניתנים גבוה בהרבה מאלה הנהוגים בבתי העלמין הממלכתיים.

החיסרון הבולט של קבורה אזרחית הוא המחיר. עלות רכישת חלקת קבר בבית עלמין פרטי והוצאות עריכת טקס הקבורה עשויות להיות גבוהות פי כמה מעלות קבורה רגילה.

כיום רבים בוחרים לממש את הזכות לקבורה אזרחית חלופית. אין ספק כי זו נותנת מענה לקשיי העבר שפורטו לעיל. הסכנה היא כי קבורה אזרחית תהפוך נחלתם של בעלי הממון בלבד שכן כבר כיום העלויות הכרוכות בעריכת טקסי קבורה כאלה גבוהות ואם יגבר הביקוש, כפי שצפוי שיקרה, ייתכן ומחירים אלה יאמירו עוד יותר.