ניקוי מצבות

אנו משקיעים מחשבה וכסף בבחירת מצבה נאותה ליקרים לנו, אבל לאחר התקנת המצבה היא נשארת לעמוד בחוץ, בתנאי מזג אוויר קשים בחורף, חשופה ללכלוך ואבק תמידי שמצטברים עוד ועוד במשך השנים.

בתי העלמין בישראל דואגים לניקיון הכללי של בית העלמין בכל הנוגע לאיסוף אשפה, טאטוא של שבילי בית העלמין ולניקיון באופן כללי, אך בכל הנוגע לשמירה על ניקיון המצבה עצמה, האחריות היא שלנו. מרבית בתי העלמין אף לא מציעים שירותי ניקוי מצבות בתשלום.

מדוע חשוב לדאוג לניקוי מצבות ?

שמירה על ניקיון המצבה לאורך השנים הוא נושא חשוב, שכן במידה ומזניחים את המצבה ודואגים לנקות אותה בצורה לא יסודית אחת לכמה שנים, המצבה תצבור לכלוך קשה ושכבות אבק רבות, שיהיה קשה יותר להוריד. שמירה על ניקיון המצבה יכולה להיעשות לבד, בדרך של עשה זאת בעצמך או שניתן לשכור את שירותיה של חברה המתמחה בשמירה על ניקיון מצבות.


ניקוי מצבות באופן עצמאי

במידה ומחליטים לנקות את המצבה באופן עצמאי, חשוב לבדוק קודם כל מאיזה חומר עשויה המצבה שכן את מרבית האבנים מלבד גרניט, מומלץ לנקות פעם בחודש וחצי ולא יותר, מחשש לשחיקה והרס של האבן. כמו כן, רצוי להשתמש בחומר ניקוי פשוט שאינו כולל חומר ממיס ולדאוג לא לערבב בין חומרי ניקוי שונים.

כאשר מנקים את המצבה חשוב לשמור לשטוף אותה במים לפני שמתחילים ולא לתת לחומרי הניקוי להישאר על האבן זמן רב מדי. לאחר הניקיון הראשון שימו לב האם ישנם שינויים באבן, או סימנים לשחיקה.

ניקוי מצבות באמצעות חברה מקצועית

אלו שמעדיפים להשאיר את עבודת ניקוי המצבה בידי חברה מקצועית עקב חשש לגרימת נזק למצבה או פשוט בגלל מחסור בזמן, יוכלו למצוא מספר חברות המספקות שירותי ניקוי מצבות.

היתרון של שכירת שירותיה של חברת ניקוי מצבות היא שיש להן את הידע המקצועי בכל הנוגע לסוגי האבן השונים והדרך הטובה ביותר לטפל בהן מבלי לגרום לנזק.

כיצד לבחור חברת ניקוי מצבות ?

על מנת לבחור את החברה הטובה ביותר כדאי להסתמך על המלצות ממכרים, כאשר ניתן למצוא המלצות ולראות דוגמאות לעבודות ניקוי מצבות באתרי האינטרנט של החברות.

כאשר שוכרים את שירותיה של חברה לניקוי מצבות מחליטים בעצם כל כמה זמן תטופל חלקת הקבר על ידי החברה. אפשר לשכור חברה שתטפל בחלקת הקבר אחת לשבוע, אחת לחודש או מספר פעמים בודדות בשנה. השירות ברוב החברות עולה כ- 100 שקלים לחודש וכולל ניקיון של חלקת הקבר, שטיפה וניקוי של המצבה בחומרים המתאימים לסוג האבן וגם תיקון של חלקים שנשברו או נהרסו. בחלקות קבר שכוללות גם גינה סביב הקבר, הטיפול יכלול גם גינון ושמירה על הצמחייה.


חלק מבתי העלמין בארץ מציעים גם הם שירותים של שמירה על ניקיון המצבה וחלקת הקבר. בדרך זו המשפחה משלמת כמה מאות שקלים מראש בכל שנה, כך שצוות בית העלמין שכולל מנקים וגננים דואג לנקות את המצבה בכל זמן קבוע, להשקות את הצמחייה ולהוציא עצבים.

כך או כך חשוב למצוא את הדרך המתאימה לשמירה על ניקיון המצבה במשך השנה, על מנת שלא נמצא את המצבה לאחר כמה שנים הרוסה ומלוכלכת.