מצבה

כאשר אדם קרוב אלינו נפטר חשוב לנו להביא אותו למנוחות בדרך מכובדת וראויה. חלק מרכזי בקבורה מכובדת הוא בחירת מצבה אשר תשרת את המת לנצח.


לאינדקס קבלנים מובחרים להקמת מצבה >> מצבות


מתי מקימים מצבה?

על פי מרבית העדות את המצבה מניחים כשלושים יום לאחר קבורת המת, כך שאת המצבה יש להזמין כבר בסוף השבעה על מנת שיהיה מספיק זמן להכין אותה. בעדות אחרות מניחים מצבה ביום השמיני, כלומר מיד לאחר השבעה ולפעמים גם שנה לאחר הקבורה.

איזה סוג מצבה לבחור?

כיום יש כמה סוגי מצבות וראשית צריך לבחור מאיזו אבן תהיה עשויה המצבה. הסוג הסטנדרטי ביותר הוא מצבה מאבן חברון הנפוצה במיוחד בבתי קברות צבאיים.

אפשרות נוספת היא שיש או גרניט וניתן גם להניח מעל לקבר מצבה מסלע טבעי, אך לרוב זה מתאפשר בבתי קברות פרטיים ולא בבתי קברות ממלכתיים.

הגבלים בהקמת מצבה

לפני שבוחרים את סוג המצבה יש לברר עם בית העלמין המיועד האם קיימים חוקים המחייבים אחידות בין הקברים שכן אז תחויבו לסוג אבן, סוג כיתוב ואף ניסוח אחיד.

כיתוב על מצבה

בכל הנוגע לכתב, במצבות הסטנדרטיות בבתי הקברות הממלכתיים מקובל ליצור כתב בחריטה ואת האותיות לצבוע בשחור. אפשרויות נוספות, אך יקרות יותר הן אותיות בולטות לרוב עשויות מתכת או אותיות עם השפרצת חול או מילוי עופרת.

בכל אופציה של כיתוב בה בוחרים לרוב התמחור הוא על פי אות. המחיר הבסיסי כולל עד כ- 70 אותיות ועל כל אות שתרצו להוסיף תצטרכו לשלם.

ניסוח למצבה

בכל הנוגע לניסוח, ישנם ניסוחים מקובלים במסורת היהודית והניסוח יכול להשתנות מעדה לעדה. בבתי קברות אזרחיים פרטיים למשפחה יש את החופש המוחלט לבחור את הניסוח על המצבה ובמקרים רבים ניתן גם להוסיף ציור או חריטה על המצבה.

מחיר מצבה

מחיר המצבה משתנה ותלוי בסוג האבן, גודל האבן כלומר האם המצבה בצורת מלבן סטנדרטי או גדולה יותר, סוג הכיתוב וכמות האותיות. מצבה סטנדרטית פשוטה יכולה לעלות החל מ- 2,000 שקלים כאשר מצבה מאבן יקרה, כיתוב מיוחד וכדומה יכולה להגיע גם ל- 10,000 שקלים.

ניקוי ושימור המצבה במשך השנים

כאשר בוחרים מצבה לא בטוח שכדאי לבחור באופציה הזולה ביותר, שכן אנו רוצים שהמצבה תישאר במצב הטוב ביותר לכמה שיותר זמן. כך או כך מצבה מצריכה טיפול וניקיון במשך השנים על מנת שלא תצבור שכבות לכלוך קשות ועל מנת שלא תיהרס.

כאשר בוחרים מצבה כדאי לחשוב על סוג אבן שתהיה עמידה למזג אוויר קשה ושאינה נשברת או נסדקת בקלות. בכל הנוגע לכתב, כאשר בוחרים אותיות חריטה עם מילוי שחור כדאי לקחת בחשבון כי אחת לכמה שנים הצבע דוהה ואף נעלם בעוד שאותיות עם מילוי עופרת מחזיקות זמן רב יותר. אותיות בולטות ממתכת אולי יפות ומיוחדות, אך גנבי מתכות אוהבים אותן והן עלולות ליפול ולהישבר.


כאשר בוחרים מצבה חישבו על הטווח הארוך, הקפידו לבחור חברה טובה לבניית מצבות, בקשו לראות עבודות קודמות ולשמוע המלצות ממשפחות אחרות.


לאינדקס קבלני מצבות קבורה בישראל >> מצבות