שיפוץ מצבות

למרבה הצער שגרת היום יום של רובינו אינה מאפשרת לנו שמירה על ניקיון ושלמות חלקות הקבר של היקרים לנו. רבים אולי מכירים את המראה העצוב של חלקות קבר מוזנחות, עם צמחייה נבולה, מצבות שבורות וגם המצבות שנשארו שלמות כבר סדוקות, מלוכלכות מאוד והכיתוב עליהן דהה, נמחק ונהרס.

אנו משקיעים מחשבה וכסף רב בבחירה של מצבה שתישאר לנצח, אך האקלים ותנאי מזג האוויר עושים את שלהם ובמידה ולא מקפידים על ביקור בחלקת הקבר לעתים קרובות, קשה מאוד לשמור על מצבה שלמה ונקייה.

גם אנשים שמוצאים את הזמן לבקר את חלקת הקבר בבית העלמין באופן קבוע יימצאו כי יש גבול למה שניתן לעשות באופן פרטי וכי שירותים של שיפוץ מצבות יכולים להיות הכרחיים, גם אם לאחר שנים רבות. הטיפולים הנפוצים ביותר במצבות כוללים בדרך כלל טיפול בסדקים שמופעים בכל אבן לאחר שנים רבות בחוץ.

חברות לשיפוץ מצבות מנוסות במילוי הסדקים בחומרים בהתאם לסוג האבן, כך שגוון המילוי יתאים לגוון האבן והמצבה תיראה כמו חדשה.

מצבות שנמצאות בחוץ שנים רבות צוברות שכבת אבק עבה וגם מצבות שנוקו מדי פעם צוברות לכלוך שקשה להוריד ולכן חלק משיפוץ מצבה כולל ניקוי של המצבה בחומרים מיוחדים ואז ציפוי של המצבה בשכבת מגן שתמנע נזקים עתידיים. כיום ישנם חומרים מיוחדים המותאמים למצבות שצברו עובש או פטריות וגם אם נדמה שאין ברירה אלא להחליף את המצבה בחדשה, במקרים רבים בעלי מקצוע יכולים לסדר את המצבה הישנה ולתת לה מראה חדש.

אחד האלמנטים העיקריים בשיפוץ מצבה הוא סידור ותיקון הכתב. כאשר מדובר במצבות סטנדרטיות בהן הכתב נעשה על ידי חריטה שאותה צובעים בשחור, לאחר שנים רבות בתנאי מזג האוויר הצבע דוהה ואף נעלם לחלוטין ושיפוץ של המצבה יכלול צביעה מחודשת של האותיות. במידה ומדובר באותיות מודבקות ובולטות בדרך כלל ממתכת, שיפוץ מצבה יכלול החלפת אותיות שניזוקו והתקנת אותיות חדשות שנעלמו או נפלו.

חלקות הקבר בבית העלמין לא כוללות רק את המצבה אלא גם את השטח המקיף את הקבר עצמו ושיפוץ מצבות כולל בדרך כלל גם טיפול וסידור של הגינה סביב הקבר.

על מנת להתרשם בצורה טובה מחברה לשיפוץ מצבות כדאי פשוט לבקש לראות חלקות קבר אשר שופצו בעבר על ידי החברה ולהתרשם לבד. בקשו המלצות מאנשים אשר שכרו בעבר שירותיו של חברות לשיפוץ מצבות ולכו אחר ההמלצות הטובות.

ישנן חלקות קבר אשר נשמרות בצורה ראויה יחסית הודות לטיפול של צוות בית העלמין, אך גם זה לא תמיד מספיק ואז יש צורך בתשלום לחברה פרטית.
מחיר שיפוץ מצבה באופן חד פעמי משתנה מחברה אחת לשנייה ועומד על כמה מאות שקלים, כאשר ככל שמבצעים יותר תיקונים בחלקת הקבר המחיר עולה בהתאם, אך נדמה כי זו הוצאה הכרחית על מנת לשמור על כבודה של חלקת הקבר והאדם הקבור בה.